Sida 1 av 1
Ducati monster 695 -RIP
Postat: ons maj 06, 2009 23:02
av Honda-aspirant
Såja, då vart man glad att man tecknade halvförsäkring och inte bara trafik, för ca 30 min sedan så såg jag helt plötsligt blåljus utanför fönstret. Brandkåren som har anlänt till stället, det brinner nere i garaget, tydligen startade branden i parkeringsfickan bredvid min skåpbil vari jag förvarar Monstret. När jag var nere för att höra mig för om hur det såg ut var det brann för någon stans så hörde jag några dova smällar från däck som small, nog är det varmt där nere. Hoppas bara min Honda som står under ett biltema täcke i andra änden av garaget (60 meter ish) klarar sig, återkommer med bilder när jag får tillträde.
Tvungen att skriva av mig lite för att inte få panik

Postat: ons maj 06, 2009 23:17
av Honda-aspirant
Före bild på skåpbilens inre, står dock ett stycke ducati i den för tillfället. Tack och lov har jag inte fixat till rampen till skåpet så jag har inte vågat ha hondan i den.
]
Får hoppas att det är här han har farit vidare till och var han i alla fall lever vidare i mitt hjärta

.

Postat: tor maj 07, 2009 17:27
av Tyrannosaurus
Honda-aspirant skrev:Tack och lov har jag inte fixat till rampen till skåpet så jag har inte vågat ha hondan i den.
Bara att beklaga, men det är väl lika synd på monstret. Men som du skriver så var det tur att du hade försäkring och det är ju trots allt en ganska vanliga hoj, så den går att ersätta.
Du bor inte i Malmö, va?

Där verkar det ju brinna alltsom oftast

Postat: tor maj 07, 2009 17:48
av adrian_vg
Mina kondoleanser.

Postat: fre maj 08, 2009 05:08
av Honda-aspirant
Puh, vi fick tillträde till garaget idag och det visade sig att jag hade dragit förhastade slutsatser

. Hojen klarade sig, bägge till och med. Verkar som det enda som brann upp ordentligt var traktorn. Allt är inte bra däremot, nu är föreningen tvungna att sanera garaget och således måste jag få upp skåpbilen ur garaget. Kruxet med det är att den inte kan starta av sig själv, den är belagd med körförbud samt att garaget är feldesignat till den grad att jag måste släppa ut luft ur däcken för att kunna köra runt inne i det

. I alla fall, kan skicka med några bilder på hur det ser ut där nere.


Det blev bara en traktor kremerad den kvällen, tack och lov. Har idag fått reda på att brandkåren tydligen dök upp ungefär 15 minuter efter att brandlarmet gått.
Btw, tack och lov bor jag inte i Malmö

.
Postat: fre maj 08, 2009 07:33
av adrian_vg
Honda-aspirant skrev:Hojen klarade sig, bägge till och med.
Mina gratulationer!!
