Sida 1 av 1

Importen från Tyskland!

Postat: sön dec 10, 2006 13:03
av Hedlund
Hej allihop!
Nu har jag äntligen importerat min VFR -00!
Började i torsdags med en kryssning till Finland, kom hem till Göteborg klockan 01:00 på Lördag "morgon" och sen klockan 04:00 åkte vi ner mot Willhelsmshaven i nordvästra Tyskland.

Pappa fick köra eftersom jag o David fortfarande inte mådde så bra efter kryssningen. 103 mil senare och 9 timmar en en jävligt trång skåpbil av modell "Jumpy" stannade vi utanför Klaus hus och där stod han med cola o kaffe.
Cykeln va helt underbar och efter att pappa provkört så skrev vi under alla papper och pengarna bytte ägare.
Den har gått 2500 och det finns inte en repa, Klaus och den tidigare ägaren har tom skrivit på en postit-lapp vilka datum och klockslag de smörjt kedjan!

Jag är så sjukt jävla nöjd och nu återstår "bara" regbesiktning och 2400-service!Och såklart ett körkort :p

Ha det bra!

Postat: sön dec 10, 2006 20:51
av yxan
Grattis!

Helt rätt att skaffa hoj innan kortet, snacka om sporre! ;)

Postat: sön dec 10, 2006 22:42
av Alming
Det är bara att gratulera!

Postat: mån dec 11, 2006 19:20
av VFunRider
GRATTTIS :P
Bilder...bilder :lol:

Postat: tis dec 12, 2006 20:51
av Lt.Dan
Jaa bilder vill vi ha... :D

Synd bara att dom inte går att "hosta" (svengelska) på forumet.. :cry:

Postat: ons dec 13, 2006 03:24
av Hedlund
Det kommer egna bilder om en vecka, men så länge får ni hålla till godo med dessa;
http://www.vfr-forum.se/viewtopic.php?t ... ight=barda

PS. Jag vet vilken årsmoddel det är nu :roll: .DS