Sida 1 av 1

"Tvätta" GoreTexStäll

Postat: tis apr 01, 2008 12:33
av Led
Kollade just på min jacka, den såg för dj#¤%ig ut.

Hur gör ni ren era ställ? :? Tvättmaskin, specialprodukter, impregnering...?

/Lennart

Postat: tis apr 01, 2008 13:23
av jonass
Hej!

Nu har jag inte tvättat mitt mc-ställ men när jag tvättar min vanliga GoreTex-jacka använder jag det tvättmedel som tillverkaren alternativt säljaren rekommenderar.

Det är mycket viktigt att inte använda sköljmedel då man tvättar GoreTex och andra "andas"-material.

VH

Jonas

Postat: tis apr 01, 2008 16:41
av kennet
Mitt ställ åker i tvättmaskinen varje höst som sedan sprayas med inpregneringsmedel. Kan ju fråga frugan då det är hon som gör det :oops:

Postat: sön jun 08, 2008 01:07
av vfr800
så vitt jag kan minnas så kan du tvätta impregnerade plagg ett par gånger innan du behöver impregnera på nytt

tvätt

Postat: ons jun 11, 2008 19:32
av insu
Ett bra tvättmedel för goretexställ är Y3 och inget sköljmedel ska det vara.

Postat: ons jun 11, 2008 19:59
av Brother Wolf
Jag försöker tvätta sönder mitt så att jag har en ursäkt att köpa ett nytt, men det håller ju hur bra som helst! :(

BW

Postat: ons jun 11, 2008 20:41
av Conseal
Brother Wolf skrev:Jag försöker tvätta sönder mitt så att jag har en ursäkt att köpa ett nytt, men det håller ju hur bra som helst! :(

BW
Kör med knäskrap .. goretexen håller inte för det .. tro mig ..
Det skyddar men smälter rätt fint mot asfalten ...

Postat: ons jun 11, 2008 22:26
av Henning
Inte tumla, inte centrifugera!

Grumme tvättsåpa eller liknande skall funka bra.

/H