Och nu var det min tur att välta

Här snackar vi allmänt MC.
Vilken är bäst? 750:n, 800:an eller 1200:an? Kanske rent av 400:an?

Moderatorer: adrian_vg, Conseal

Meddelande
Författare
Användarvisningsbild
Silverbitch
Donator 2008
Inlägg: 101
Blev medlem: lör jul 07, 2007 19:14
Ort: Nossebro

Och nu var det min tur att välta

#1 Inlägg av Silverbitch »

Efter att ha längtat länge nog tog jag hojjen till jobbet idag.

När jag skulle hem kom jag fram till en korsning och skulle svänga höger (där det är stopp-plikt) krypkörde för att stanna (det kom en bil från vänster). Och tappar helt balansen och lägger hojjen på höger sida, fick hoppa av för att inte få högerfoten under.
Som tur var han jag hann jag rulla lite närmre gräset som var vid sidan så jag räddade den lite.

Jag blev så j**la förbannad, försökte få upp hojjen igen men det gick ju naturligtvis inte så bra. Kastade av mig hjälmen och ringde min sambo.

Det var ju gött pinsamt att stå bredvid hojjen i vägkanten när massa bilar körde förbi och blegade, sen stannade det en vänlig gubbe som hjälpte mig få upp hojjen igen.

Sidokåpan fick lite skrapsår samt backspegeln och blinkersen. En liten, liten spricka i kåpan precis vid blinkersen. Det var de skadorna som blev, jag får helt enkelt köra med lite skrapad hoj ett tag, har inte råd nu inför semestern att lämna in den, vill heller inte var utan hoj nu.

Min sambo kom och fick köra hem den, (jag lyckades ju skada handleden också, annars hade jag kört hem den själv) han tyckte att kopplingen var helkonstig nu, den tog inte ordentligt tyckte han.

Kan det ha något med vurpan att göra, det var ju inte ens på den sidan jag välte?!?!

Ja, ja nu har jag också vält. Det är väl något man tydligen också ska prova på innan man blir fullfjädrad mc-förare. Eller så är det helt enkelt så att jag är för liten för att klara av en sån här hoj...men jag ger mig inte....upp igen!
Nytaget körkort!!!
VFR 800 -01 Silver

Användarvisningsbild
SGM
Medlem
Inlägg: 175
Blev medlem: mån mar 03, 2008 18:10
Ort: Västerås

#2 Inlägg av SGM »

Surt värre. :( Kopplingen, är det att den inte kopplar ur ordentligt?

/J - ibland är det bra att vara 193, och väga 100 pannor..
SHK Steg 1 - 18/4 - Gelleråsen
6-timmars lagenduro - 10/5
Gelleråsen med Highsider.se
SHK Steg 2 - 28/6 - Gelleråsen
SHK Steg 3 - 14/7 - Kinnekulle
SHK Steg 4 - 6/9 - Gelleråsen

Användarvisningsbild
TheRocker
Medlem
Inlägg: 112
Blev medlem: fre jun 13, 2008 08:37
Ort: Göteborg

#3 Inlägg av TheRocker »

Sådär ja! Så var du också en riktig knutte.

Det finns två typer av hojförare, de som har vält och de som skall välta.

Välkommen i klubben!
I am easily satisfied with the very best!
---------------------------
En lika vackert röd VFR 800 FI från 1999 som min förra :-)
Vackert röd VFR 800 från 1999 SÅLD

Användarvisningsbild
SGM
Medlem
Inlägg: 175
Blev medlem: mån mar 03, 2008 18:10
Ort: Västerås

#4 Inlägg av SGM »

TheRocker skrev: Det finns två typer av hojförare, de som har vält och de som skall välta.
Jag har nog vält mest här...enduro & cross handlade länge om att just välta för mig. :roll: :lol: Viffern tänkte jag försöka låta bli att göra det med (ta i trä).

/J
SHK Steg 1 - 18/4 - Gelleråsen
6-timmars lagenduro - 10/5
Gelleråsen med Highsider.se
SHK Steg 2 - 28/6 - Gelleråsen
SHK Steg 3 - 14/7 - Kinnekulle
SHK Steg 4 - 6/9 - Gelleråsen

Användarvisningsbild
Silverbitch
Donator 2008
Inlägg: 101
Blev medlem: lör jul 07, 2007 19:14
Ort: Nossebro

#5 Inlägg av Silverbitch »

Ja känner mig hedrad :lol:
Nytaget körkort!!!
VFR 800 -01 Silver

Användarvisningsbild
elias
Donator 2008
Inlägg: 925
Blev medlem: fre jan 19, 2007 12:01
Ort: Haninge - VFR 750 RC36

#6 Inlägg av elias »

Isch! Tråkigt att läsa. Om man ska ramla så ska man å andra sidan göra det i låg hastighet.
Bild

vfr800
Donator 2007
Inlägg: 272
Blev medlem: tis jun 06, 2006 23:17
Ort: eskilstuna

#7 Inlägg av vfr800 »

ja vält har vi alla gjort senast på väg till gränna träffen hehe :) men skönt att det inte blev några allvarliga skador på dig iallafall :) .

viffern ska väl inte vara för jobbig att handera om det är marken som en annan inte riktigt når ner till ibland så kan du ju vrida "trianglarna" på bakfjädern och sänka styrkronorna 10 mm och karva ut lite skumgummi från sadeln det gör mycket :)

spegel finns som ny för kanske 800:- framkåpa som jag fått bytt på min kostar minst 7000:- om jag kommer ihåg rätt sidokåpa 6-9000 däromkring.

angående kopplingen så kanske det kom luft i systemet om den låg så mycket på sidan att oljan vid handtaget inte räckte till att hålla luften borta?

Användarvisningsbild
Tyrannosaurus
Hedersmedlem, Vila I Frid
Inlägg: 4528
Blev medlem: ons jan 31, 2007 18:52
Ort: Huddinge, Stockholm
Kontakt:

#8 Inlägg av Tyrannosaurus »

Ja som sagt, vält har vi nog alla gjort även om det för mig personligen var länge sen jag gjorde en storvältning vilket då inkluderade ett brutet nyckelben osv.vilket har fått till följd att jag idag är rätt bra på att spå väder med vänster axel :wink:

Men en "vanlig" vältning var inte så förskräckligt länge sen. Hade precis tvättat hojen och skulle flytta ut den för att starta och få bort vattnet...
Hallllk på det blöta golvet... Krasch! Ett mycket stort antal svordomar och åkallande av all ondskan makter stog den upp igen med ett antal skador på kåpa och styre.

Såhär efteråt kan jag garva åt det, men då var jag inte glad.

Men som TheRocker sa: Välkommen i klubben!
Robban
V65 Sabre / VF1100S -85
Såld/borta (tyvärr, men den har fått ett bra nytt hem, låter annonsen ligga kvar som runa)
V65 Sabre - Brute Force
Links portal
Bild
Bild

Användarvisningsbild
heppstars
Medlem
Inlägg: 193
Blev medlem: fre nov 16, 2007 22:41
Ort: Halmstad VFR 750-93 RC36

#9 Inlägg av heppstars »

Bättre i krypfart än 100 blås, jag var ju ute på en åker & välte i typ 30-40.
Halmstad. Halland
Den är Röd & fin

Användarvisningsbild
tedman
Donator 2009
Inlägg: 379
Blev medlem: tis okt 17, 2006 20:43
Ort: Åkersberga

#10 Inlägg av tedman »

vfr800 skrev: spegel finns som ny för kanske 800:- framkåpa som jag fått bytt på min kostar minst 7000:- om jag kommer ihåg rätt sidokåpa 6-9000 däromkring.
Ja det beror ju på om du vill ta det på försäkringen eller inte.
Jag har ju också haft det tvivelaktiga nöjet att hasa ner i diket.
Har alla nya fina kåpor hemma nu. Det jag kan säga är som jag sagt tusen ggr tidigare, David Silver Spares i UK.
Frontkåpan kostade 2.700:- och sidokåpan 2.500:-, tror faktiskt kursen gått ner lite så det är nog ytterligare några tior billigare.
Kåporna är Honda original lackade med dekaler och allt. Ett helt backspegelset (två speglar) kostade c:a 1000. Kanon helt enkelt.

Användarvisningsbild
Karlsson
Donator 2011
Inlägg: 525
Blev medlem: fre jun 29, 2007 17:31
Ort: Vintrosa

#11 Inlägg av Karlsson »

Jag gjorde en dikes visit pga. rullgrus i en kurva. Välkommen i klubben! :(
It's a tour, not a race... but don't get in my way while I'm touring!!

Användarvisningsbild
Brother Wolf
Donator 2009
Inlägg: 723
Blev medlem: sön feb 04, 2007 20:04
Ort: Stockholm

#12 Inlägg av Brother Wolf »

Jag höll på att dyka igår, ett bygge vid en korsning, grus och jag kände hur framhjulet började förflytta sig i sidled, men fick plötsligt grepp igen!

Mitt hjärta var uppe i 180 när jag körde vidare :?

BW
VFR800 Röd Vtec 2007
------------------------------
Halvgalen människa i en helgalen värld!!

Användarvisningsbild
tersan
Donator 2021
Inlägg: 3240
Blev medlem: tor jan 31, 2008 11:47
Ort: Gullestad, Vikbolandet
Kontakt:

#13 Inlägg av tersan »

Beklagar!

Samtidigt blir jag lite orolig... för varje mil jag kör så kommer jag alltså närmare och närmare min första vältning? Eller får jag tillgodoräkna mig alla vurpor med moppen för 20 år sen?
VFR750F -92, grön

Användarvisningsbild
fbkforever
Donator 2010
Inlägg: 129
Blev medlem: mån sep 24, 2007 19:55
Ort: Uddevalla

#14 Inlägg av fbkforever »

Brother Wolf skrev:Jag höll på att dyka igår, ett bygge vid en korsning, grus och jag kände hur framhjulet började förflytta sig i sidled, men fick plötsligt grepp igen!

Mitt hjärta var uppe i 180 när jag körde vidare :?

BW
Var med om en liknande händelse igår på väg till jobbet. Körde in i en rondell, när jag såg en mörkare sträng på asfalten. För en tiondels sekund så tappade jag greppet med framhjulet och trodde jag skulle lägga ner cykeln. Men fick grepp igen som tur var :shock:
VFR750F-90 såld!

Användarvisningsbild
kennet
Donator 2008
Inlägg: 523
Blev medlem: mån apr 09, 2007 12:21
Ort: Uddevalla

#15 Inlägg av kennet »

Har klarat mig hitills (ta i trä :? ) men det har varit mycket nära ett flertal gånger, tappade en gammal hoj när vi skulle lasta av den från en släpkärra men det kan väl inte räknas eller :roll:
Utan hoj tyvärr

Skriv svar